Türkçe English

SPEED Hakkında

SPEED yazılımı elektrik motor ve generatörlerinin tasarımı ve analizinde kullanılan, dünyada önde gelen bir yazılmıdır. SPEED yazılımı sadece motor analizi yapmakla kalmaz, motor sürücü ve kontrolünü de içeren bir analiz programıdır. Yazılım Glasgow Üniversitesi SPEED Laboratuvarında geliştirilmiş, günümüzde 1500’den fazla kullanıcıya sahip, motor tasarım ve üreticilerinin sıklıkla kullandığı bir program halini almıştır. MDS Motor, SPEED yazılımının yetkili Türkiye temsilcisidir.

SPEED; mevcut elektrik motorlarının yeniden boyutlandırılmasında veya yeni motorlar için ön tasarımlarının yapılmasında kullanılan, manyetik eşdeğer devre tabanlı, basit, hızlı ve verimli bir yazılımdır. Motor-CAD ile birlikte, SPEED elektrik motor ve sürücülerinin hemen hemen tüm sınıflarını tanımlamak için ideal bir yazılımdır. Yazılım, gömülü PC-FEA seçeneği ile hızlı manyetik FEA yapma ve karmaşık elektrik motor problemlerini doğru modelleme imkanı da tanımaktadır.

SPEED ile oluşturulan tasarımlar hem Flux FEA programı hem de Motor-CAD termal analiz programı ile olan bağlantısı sayesinde bu yazılımlara kolay bir şekilde aktarılarak istenilen motor performans dataları ve sıcaklık bilgisi rahatlıkla elde edilebilmektedir.

SPEED yazılımı endüstride birçok sektörde sıkça kullanılmaktadır. Elektrikli ve hibrit taşıtlar, iş makinaları, tarım makinaları gibi düşük ve yüksek güçlü taşıt uygulamalarında kullanılan elektrik motor tasarımı problemlerinde birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Manyetik malzemelerin daha verimli kullanılması, maliyet azaltma çalışmaları, mıknatıs kullanımının azaltılması ya da kaldırılması gibi kritik konuların incelenmesinde SPEED yazılımı tercih edilmektedir. Yazılımın Motor-CAD ve Flux FEA yazılımları ile olan bağlantısı sayesinde mühendislere kusursuz bir tasarım kapasitesi sunmaktadır. Bu sayede, elektrikli araçlarda hız, moment, verim ve güç gibi bilgiler kolay bir şekilde elde edilebilmektedir.

Havacılık sektöründeihtiyaç duyulan yüksek güç yoğunluğu, yüksek hızlar ve düşük hata toleransı gibi gerekler nedeniyle SPEED elektrik motorları/generatörler, eyleyiciler ve pompa uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir yazılımdır. Fırçasız sürekli mıknatıslı motorlar ve anahtarlamalı relüktans motorları bu alanda sıklıkla kullanılan motor yapılarıdır. SPEED bu tür motorların geometrik boyutlarının oluşturulmasında, elektromanyetik ve termal performanslarının elde edilmesinde de sıkça tercih edilen bir yazılımdır.

SPEED yüksek verimli sürücülerin fırçasız AC ve DC motorlar ile birlikte tasarım modüllerinide içermektedir. Bu modüller, sadece yüksek güçlü endüstriyel sürücüler için değil aynı zamanda hassas servomotor sistemleri için de yazılımın kullanımını mümkün kılar.

Bu yazılım ile fırçasız sürekli mıknatıslı motorlar, senkron ve asenkron motorlar, firçalı ve fırçasız DC motorlar ve anahtarlamalı relüktans motorlarını oldukça doğru bir şekilde tasarlayıp, performanslarını kontrol etmek mümkündür.

SPEED hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.